Časté dotazy pro solárně termické systémy
K čemu je možné použít sluneční kolektory?
Sluneční kolektory se v našich klimatických podmínkách nejčastěji používají k ohřevu vody pro spotřebu v domácnostech.Solární kolektory se také používají k přitápění v rodinných domech, nebo k ohřevu vody v bazénech. Ideální využití solárních systémů s velmi rychlou návratností vložených investic je také u objektů s hromadným ubytováním osob (hotely, rekreační zařízení ale i nemocnice apod.)
Jaký počet kolektorů je potřeba instalovat pro rodinný dům?
Na přípravu teplé vody je potřebné instalovat pro 4 - 5 člennou rodinu přibližně 6 m2 kolektorové plochy. V případě podpory vytápění nebo ohřevu bazénu je potřebné instalovat větší plochu, kterou je však třeba určit výpočtem na základě tepelných ztrát objektu. Pro tyto výpočty používáme nejmodernější software a know-how.
Na jakou teplotu kolektory ohřejí vodu?
Teplonosné médium ve slunečních kolektorech běžně dosahuje teploty i přes 1000 C. Vakuové kolektory se pohybují i na teplotách kolem 2000 C, ale takovou teplotu pro běžné použití ani nepotřebujeme. Čím je vyšší požadovaná teplota, tím klesá účinnost a energetické zisky kolektorů. Dalším faktorem je, že při teplotách nad 600 C se zvyšuje riziko tvorby vodního kamene. Obvykle se proto voda ohřívá na teploty 55 – 650 C.
Jaký typ kolektorů je vhodné použít pro konkrétní solární zařízení?
Pro přípravu teplé vody v malých systémech se běžně používají ploché kolektory.Pro přípravu teplé vody ve větších systémech, přitápění, případně ohřev vody v exteriérovém bazénu, v kombinovaných systémech se aplikují sestavy většího počtu plochých kolektorů.Systémy pro ohřev TUV a podporu vytápění v přechodných obdobích které vyžadují ohřev na vyšší teplotu se používají vakuové trubicové kolektory.Ohřev vody v exteriérových sezónních bazénech bez dalšího využití zajišťují nejlépe plastové solární absorbéry.
Jaká je životnost solárních kolektorů?
Životnost je stanovena na minimálně 20 let.
Jaká je návratnost vložené investice při realizování solárního systému pro ohřev teplé vody v bytovém domě?
Návratnost vložené investice je dána charakterem projektu, je posuzována individuálně. Nejčastěji se však pohybuje v rozmezí 5-10 let se započtení dotace v rámci programu Zelená úsporám.
Jak se dá sestavit nejjednodušší solární systém pro ohřev vody?
Solární systém pro ohřev vody se skládá ze:
-
slunečních kolektorů
-
nosné konstrukce kolektorů
-
solární instalační jednotky
-
elektronického regulátoru
-
expanzní nádoby
-
solárního bojleru
-
potrubí s izolací
Kolik kolektorů je zapotřebí pro ohřev vody, pro přitápění a na ohřev bazénu?
Pro ohřev teplé vody se doporučují pro 2 - 3 člennou rodinu 2 kolektory s 200 l solárním zásobníkem a příslušenstvím, pro 3 - 4 člennou rodinu potom 3 kolektory s 300 l zásobníkem.Na přitápění je třeba posoudit tepelné ztráty objektu a vypracovat energetickou bilanci. Teprve na jejím základě je možné navrhnout počet kolektorů. Počítat s přitápěním má smysl pouze v domech s nízkými tepelnými ztrátami, které nesmí překročit normou stanovené hodnoty pro novostavby. Je nutné také aplikovat nízkoteplotní vytápěcí systém např. podlahové nebo stěnové topení. Pro přibližný odhad se dá uvažovat s plochou kolektorů rovnou 1/7 vytápěné plochy.
Jak orientovat kolektory při jejich montáži?
Kolektory se obvykle montují na střechy orientované k jihu se sklonem 450. Při odchylkách od uvedeného azimutu 1800 ± 450 není nutné vyloženě provádět korekci plochy kolektorů . Při odchylkách ± 900 (V,Z) se doporučuje zvětšení kolektorové plochy asi o 30 %. Sklon kolektorů doporučujeme shodný se sklonem střechy. V rozsahu sklonu střechy 400 až 500 není třeba plochu kolektorů korigovat. Pro celoroční využití je optimální sklon 450 až 500, pro převážně letní použití pak 300, pro převážně zimní provoz 600.
Jaké používat druhy potrubí?
Z důvodu vysokých pracovních teplot a tlaků, které se vyskytují v solárním systému je možné používat pouze kovová potrubí. Plastová potrubí z důvodu nedostatečné tepelné odolnosti nevyhovují. Doporučujeme používat měděné potrubí, které jsou ve vztahu k životnosti solárního systému nejvhodnější.
Jaké jsou vhodné tepelné izolace?
Extrémní teploty, které mohou vzniknout v solárním systému se standardními kolektory jsou ve výši 1800C u vakuových kolektorů dokonce 2300C. Z tohoto důvodu doporučujeme pro standardní kolektory používat tepelné izolace z minerální vlny nebo z EPDM materiálu. V případě použití vákuových kolektorů doporučujeme používat pouze tepelné izolace na bázi minerální vlny.