Úvod do veřejného osvětlení
Popis
Veřejné osvětlení (bývá často označováno zkratkou VO) je osvětlení ulic, silnic nebo jiných veřejných prostranství. Veřejné osvětlení patří do oboru veřejně prospěšných služeb, jehož význam v současnosti neustále roste. Veřejné osvětlení působí jako prvek zvyšující noční bezpečnost osob, majetku a slouží k ochraně lidského zdraví. Kvalitní osvětlení významně snižuje nehodovost. Dalšími hlavnímí funkcemi VO je zajištění orientace v prostoru a požadavek estetického působení. Zařízení veřejného osvětlení je podle zákona o pozemních komunikacích příslušenstvím pozemních komunikací a vlastní je zpravidla obec nebo správce komunikace. Mimo pozemní komunikace, například v uzavřených areálech (nemocnice, školy, podniky), v budovách nebo na železničních stanicích, zřizuje a vlastní osvětlení obvykle vlastník objektu nebo provozovatel pozemku. Nové moderní technologie osvětlení a osvětlovacích soustav kladou stále vyšší nároky na úroveň provozu, obsluhy a údržby. Jeví se proto nezbytně nutné, aby se o takové technologie správně a hospodárně pečovalo. Provádění kvalitní údržby VO je jedním ze základních předpokladů udržení dobrých parametrů světelného zařízení dosažených při jeho výstavbě, zajištění bezpečného provozu a dosahování vysoké životnosti celé osvětlovací soustavy.
Do oblasti veřejného osvětlení patří mimo jiné i osvětlení jiných veřejných prostranství, mezi které řadíme pěší zóny, parky, architektonické nasvícení historických budov, osvětlení sportovišť, venkovních pracovišť. Všechny tyto oblasti nasvícení vytváří vlastní osobitost měst a obcí a zvyšují atraktivitu daného prostředí.
Osvětlovací soustava zahrnuje světelná místa (svítidla), podpěrné a nosné prvky, elektrický rozvod, zapínací a rozpínací rozvaděče, obvykle i vedlejší zařízení (reklamy, autobusové zastávky, ...), elektrickou přípojku a ovládací systém.
Světová historie a vývoj v ČR
Historicky se setkáváme s veřejným osvětlením již u mnohých antických měst. Po jejich vzoru převzala tento výdobytek i velká města islámského středověku a později též některá evropská města. Osvětlení zprvu zajišťovaly hořící pochodně, pravidelně rozžíhané ohně v železných klecích a na pánvích nebo olejové lampy. Počátky veřejného osvětlení v Praze, podle veřejně dostupných zdrojů, sahají do 14. století, kdy na Staroměstském náměstí ponocný udržoval oheň v železných pánvích. Za vlády Rudolfa II. se k osvětlení používaly hořící louče umístěné v koších na nárožích domů. Začátkem 18. století byly nejprve na Královské cestě a pak i po celé Praze používány olejové lampy. V době rozvoje moderních měst v 19. století bylo zaváděno plynové osvětlení, zpravidla na sloupech. Plynové lampy se obvykle spouštěly a zhášely zásahem lampáře (s dlouhou tyčí), který večer i ráno pravidelně obcházel město.
Poté, co František Křižík zdokonalil obloukovou lampu, elektrické osvětlení rychle vytlačovalo plynové. Křižík si svou první inovaci nechal patentovat roku 1878. V roce 1882 dostal Křižík na Mezinárodní elektrotechnické výstavě v Paříži za obloukovou lampu zlatou medaili. V roce 1882 Křižík osvětlil obloukovkami Hybernskou ulici v Praze.
V roce 1887 zakoupilo město Písek 24 kusů obloukovek a 61 žárovek, které byly napájeny z elektrárny v Podskalském mlýně.
23. června1887 bylo v Písku uvedeno do provozu první české veřejné elektrické osvětlení celoměstského významu.
Pro Zemskou jubilejní výstavu království českého v roce 1891 použil Křižík 226 obloukovek a více než 1400 žárovek. Do té doby už Křižíkovy závody vyrobily asi 29 000 žárovek a přes 1400 obloukovek. Ty byly také podle jeho patentů vyráběny v řadě zemí – mimo jiné v USA, v Anglii, Německu, Španělsku, Francii, Rusku i jinde.
S alternativou veřejného osvětlení - lihovými lampami, se můžeme setkat v západočeském městě Plasy, kde byla roku 1906 zahájena výstavba. Jeho provozování však nemělo dlouhého trvání a po roce 1920 bylo postupně nahrazováno elektrickým.
Od roku 1924 se v Praze používaly žárovky, v druhé polovině století v některých místech zářivky, na přelomu 50. a 60. let 20. století bylo žárovkové osvětlení nahrazováno rtuťovými výbojkami.
20-ti letý vývoj VO u nás a jeho současnost
V současné době má většina obcí své veřejné osvětlení, ve městech většinou souvislé. Silnice a dálnice mimo zastavěnou část obce se v České republice obvykle neosvěcují. Převažuje osvětlení výbojkami, zejména vysokotlakými sodíkovými, někde se ještě mohou objevit staré rtuťové výbojky a nejnověji i halogenidové výbojky. Vysokotlaké i nízkotlaké sodíkové výbojky jsou z energetického hlediska nejvhodnější. Jejich světlo má však typicky žlutou barvu.
Podle českých průzkumů prováděné pracovištěm Tesly Holešovice v letech 1986 a 1987 byla většina osvětlovacích soustav vybudovaných před rokem 1990 asi 2,5 násobně předimenzovaná. Bylo to z důvodu, že údržba mnohde velmi zaostávala (časová výměna a opravy), takže značný podíl vybudovaných lamp vůbec nesvítil, v některých odlehlejších oblastech, parcích a podobně jich byla nefunkční třeba i převážná většina. Mimoto v letech 1976 a 1981 byl centrálními úřady omezen příděl elektrické energie na veřejné osvětlení o 50 %, limity byly usnesením vlády stanoveny na léta 1984 až 1990. Veřejné osvětlení v letech 1989 – 2000 představovalo 1,16 – 1,49 % celkové spotřeby elektrické energie ve státě. Celková roční cena za elektrickou energii odebranou pro VO se v posledním desetiletí 20.století zvýšila z 230 miliónů Kč na více než 1 miliardu Kč v roce 1999. Roční množství odebrané energie kolísalo mezi 544 a 661 GWh.
Cena elektrické energie pro VO v letech 1989 – 1990 činila 0,40 Kč/kWh.
1991 - 1992 1,26 Kč/kWh,
1993 - 1997 1,32 Kč/kWh,
1998 – 1999 1,53 Kč/kWh.
V roce 2000 byla cena 1,64 Kč/kWh.
Od roku 2001 existuje pro spotřebu VO dvousložková sazba C 62.
Cena v roce 2010 byla u C62d 1,79 Kč/kWh.
Monopolním výrobcem svítidel VO do roku 1990 byl Elektrosvit Nové Zámky a monopolním výrobcem světelných zdrojů Tesla Holešovice.
Osvětlení se obvykle zapíná na podnět časového spínače (hodin), případně světelného čidla. Příkon se při zapínání zvyšuje pozvolna a dílčí oblasti se z jednotlivých zapínacích bodů zapínají postupně, aby nedošlo k okamžitému přetížení elektrické sítě. Dálkové sledování provozních stavu osvětlení nebo dálkové odečty stavu elektroměrů pomocí radiových modemů, pevných telefonních linek, systému GSM atd. se zatím v České republice využívá jen velmi ojediněle. Někdy jsou již instalovány i regulátory příkonu, většinou konstruovány jako tzv. skokové. Větší města již začínají používat mapovací software, ve kterém je v elektronické podobě, včetně tabulkových dat i grafických výstupů zaznamenán stav VO.
Návrat do historie
Ve 21. století se z důvodu posílení historické a romantické atmosféry obnovuje nebo udržuje plynové osvětlení v historických částech Londýna, Strassbourgu, Dublinu a dokonce i části staré Prahy. Renovované plynové lampy se již rozsvěcejí samozřejmě samočinně bez zásahu lampáře.
Bez veřejného osvětlení dnes již žít nedokážeme ...