
Ekonomické hodnocení úspor energií
Ekonomická analýza výběru vhodné varianty je vyhodnocení energetických, stavebních a organizačních opatření na úsporu energie.
Ekonomická analýza byla provedena na základě několika kritérií, z nichž nejdůležitější je současná hodnota v podobě diskontovaného toku hotovosti za dobu životnosti. Při zpracování ekonomické analýzy jsou obvyklé základní vstupní údaje na jedné straně příjmové položky, obvykle v podobě úspor za energii, a na druhé straně výdajové položky, v podobě nákladů vynaložených na realizaci opatření.
Diskontní míra (discount rate)
Diskontní úroková míra je prostředek, který slouží k ocenění vydaných nebo přijatých finančních prostředků v budoucnosti a to do tzv. současné hodnoty. Jedná se o formu % vyjádření hodnotové změny úrokové míry a dalších faktorů. Diskontní míra neodráží jen časovou hodnotu, ale i například rizikovost hotovostních toků.
Doba porovnání
Doba porovnání se obvykle stanovuje na základě předpokládané bezproblémové životnosti a poruchovosti zařízení. Většinou se stanovuje s délkou 20 let.
Prostá doba návratnosti (payback period)
Prostá návratnost se vypočítá jako podíl investičních nákladů a průměrné roční změny peněžního toku nebo kumulovaným součtem změny peněžních toků. Prostá doba návratnosti tedy nezohledňuje časovou hodnotu peněz, ale počítá se v současných hodnotách. Kritérium prosté doby návratnosti představuje dobu, za kterou se z přijatých opatření pokryjí investiční náklady.

C0 ...................investiční náklady projektu
CFi ..................roční přínosy opatření (projektu) po realizaci tohoto opatření
Diskontovaná doba návratnosti (discounted paybeck period)
Při uvažování současné (diskontované) hodnoty toků hotovosti lze najít dobu, při které v daném opatření (projektu) nastane rovnováha mezi příjmy a výdaji. Tato doba bývá označována jako diskontovaná doba návratnosti Tsd.
Vnitřní výnosové procento (internal rate of return - IRR)
Lze chápat jako relativní výnos (rentabilitu), kterou poskytuje projekt během svého života. Číselně představuje diskontní sazbu, která vede právě k NPV=0.

Čím vyšší má investice IRR, tím lepší je její relativní výhodnost, která srovnává budoucí příjmy z investice s počátečními kapitálovými výdaji. K přesnému a správnému postupu výpočtu se používá iteračních metod, na jejichž základě je postaven i výpočet v tabulkových kalkulátorech.
Čistá současná hodnota (net present value)
Porovnává kapitálové výdaje a příjmy z projektu, ale v jejich současné hodnotě, což představuje diskontování všech hodnot na úroveň hodnoty peněz v roce pořízení. NPV v absolutním čísle udává kolik peněz dostane podnik navíc (při NPV>0) nebo o kolik méně z investované částky (NPV<0). Pouze kladné hodnoty NPV zaručují v dané době životaschopný projekt.
