Regulace veřejného osvětlení
Jedním z požadavků kladených v současné době na veřejné osvětlení je snížení spotřeby elektrické energie a tím snížení provozních nákladů. Veřejné osvětlení lze regulovat v podstatě dvěma způsoby:
- vypínáním
- snížením napětí (resp.příkonu)
Regulace VO vypínání veřejného osvětlení
Vypínání je jedním z nejjednodušších systémů regulace veřejného osvětlení. Lze jej rozdělit podle povahy a dopadu vypínání na centrální vypnutí (všech svítidel), vypnutí poloviny svítidel a vypnutí s výjimkou kritických míst.
Z hlediska ekonomického i bezpečnosti dopravy lze způsob centrálního vypnutí považovat za velmi bezpečný způsob. Lidské oko se vypnutí přizpůsobí a proto v dopravní bezpečnosti s tím není problém. Z hlediska bezpečnosti osob a majetku je tomu přesně naopak.
Ani způsob vypnutí s výjimkou kritických míst není dopravními experty doporučován, je prokázán vliv na nehodovost z potřeby adaptace z osvětleného úseku na neosvětlený úsek. Ani metoda poloviny vypnutí svítidel se pro praxi neukázala vhodná, neboť se objevovaly velice podobné adaptační zrakové problémy.
Obrázek ukazuje možnou úsporu elektrické energie veřejného osvětlení v závislosti na hustotě dopravy v Praze (studie VŠB 2008)
Regulace VO snížením napětí (příkonu)
Regulaci veřejného osvětlení snížením napětí lze rozdělit podle instalace regulačního prvku soustavy na externí a interní.
Externí typ regulace se nejčastěji provádí fázovou nebo amplitudovou regulací napájecího napětí u osvětlovacích soustav se sodíkovými výbojkami.
Jedním z typů je regulátor s odbočkovými transformátory nebo autotransformátory, jehož funkce je založena na snižování amplitudy napájecího napětí. Existují skokové i plynulé této formy regulace, ale nevýhodou je, že potřebují robustní externí rozvaděč, zpravidla v blízkosti stávajícího rozvaděče VO a také to, že nejsou vhodné pro obecnou regulaci zdrojů.
Dalším z typů je regulátor s polovodičovými součástkami (vysokovýkonové polovodiče), jehož funkce je založena na řízení fáze napájecího napětí – mluvíme o fázové regulaci. Výhodou je, že jsou vhodnější pro širší oblast, pro regulaci kompenzovaných i nekompenzovaných svítidel. K výhodám patří nižší cena než u regulace s trafy a menší rozměry. Nevýhodou zůstává nutnost externího rozvaděče nebo rozšíření stávajícího rozvaděče VO.
Interní typ regulace je nazývána proto, že samotný regulační prvek je umístěn v každém samostatném svítidle.
Jedním z prvních typů interní regulace je regulace s pomocí přídavných tlumivek. Tlumivka je do svítidla přidána a zapnutí(by-pass) nebo vypnutí se děje signálním kabelem, což je nevýhodou této regulace.
Dalším typem interního regulátoru je elektronický předřadník. Jsou také součástí svítidla a výhodou je, že nepotřebují signální kabel. Výhodou jsou malé rozměry a hmotnost.
Pevně nastavitelný elektronický předřadník je zařízení, které nahrazuje tlumivku, zapalovač a kondenzátor – tím dochází k prvním úsporám elektrické energie. Součástí tohoto předřadníku jsou pevné časové hodiny, které umožňují nastavit časové rozsahy a výkon svítidla. Variantou tohoto typu je stmívání v předem určeném časovém intervalu následujícím po jeho sepnutí. Hodiny a řízení tak může být jednodušší.
Řízený elektronický předřadník je nejvyšším typem pro dosažení maximálních energetických úspor. Je umístěn v každém regulovaném svítidle a nahrazuje tak tlumivku, zapalovač a kondenzátor, jako u předchozích typů. Má v sobě přijímač, který na povel z rozvaděče veřejného osvětlení provádí skokovou i plynulou regulaci zdroje ve svítidle a je proto možné u moderních typů zdrojů regulovat již od 10% výkonu do 100%, u LED zdrojů již od 0%. Další výhodou je možnost on-line operativního dispečerského řízení celé soustavy VO.